(Video) Resfințirea bisericii din Corni, jud. Botoșani

16 Septembrie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Zi de mare sărbătoare pentru credincioșii din Parohia Corni – jud. Botoșani. Sâmbătă 16 septembrie 2017, biserica din parohie, cu hramul „Duminica tuturor sfinților” a fost resfințită. Slujba de târnosire precum și Dumnezeiasca Liturghie au fost oficiate de IPS Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Înaltpreasfințitul Părinte, după citirea Evangheliei, a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură.

La finalul Sfintei Liturghii, Preotul Paroh Radu Florin Pomparău, în semn de apreciere pentru activitatea desfășurată în Parohie, a primit din partea Sfintei Mitropolii „Crucea Sfântului Ierarh Dosoftei”

Credincioșii s-au putut închina pe tot parcursul zilei în Sfântul Altar al bisericii parohiale ce a fost resfințită în această zi.