(Video) Ipopsifierea Episcopului-vicar ales al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților

23 Iulie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Sâmbătă, 22 iulie 2017, la Catedrala Arhiepiscopală „Mănăstirea Sfântul Ioan cel Nou” din Suceava, a fost oficiată slujba de ipopsifiere a Episcopului-vicar ales al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, Arhimandritului Damaschin Luchian, de la Mănăstirea Sihăstria Putnei.

Prin această rânduială, noul episcop-vicar ales de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a fost anunțat și chemat oficial la treapta de arhiereu.

Au luat parte la ipopsifiere Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul românilor ortodocși din Europa de Nord, și Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei.

Arhimandritul Damaschin Luchian va fi hirotonit arhiereu duminică, 23 iulie, în cadrul Sfintei Liturghii, după obișnuita rânduială a Bisericii.