„Micii creştini”, la a II-a ediţie

Arhiepiscopia Iașilor Mai 26, 2017   Autor: Pr. Ştefan Zaharia

50 de copii din nouă unităţi de învăţământ nemţene vor lua parte la cele şase probe pregătite de organizatorii concursului, Parohia Bicaz Oraş 1, prin preotul paroh Gheorghe Mihalache, şi Şcoala Gimnazială nr. 1 Bicaz, prin profesorii de religie Ionuţ Balmoş şi Valentin Preda.

Părintele paroh Gheorghe Mihalache ne-a oferit câteva detalii: „Anul precedent am avut prilejul să primim mărturia credinţei copiilor, dascălilor şi a părinţilor lor. Suntem siguri că şi această ediţie va oferi emoţie, bucurie, zâmbete, mulţumire şi binecuvântare. Îi aşteptăm cu drag pe toţi la noi, la Bicaz, şi îi asigurăm că juriul nostru, din care fac parte părintele protopop Valentin Tofan, doamna Paula Damian, director al Şcolii Gimnaziale Nr. 1 Bicaz, doamna profesor de învăţământ preşcolar Rodica Savu, subsemnatul şi alţi parteneri ai parohiei noastre, va oferi premii care au atât consistenţă materială cât şi valoare spirituală”.
Premiile şi masa pentru toţi cei 80 de participanţi, elevi, profesori şi însoţitori, sunt oferite de către părintele paroh Gheorghe Mihalache, care este iniţiatorul şi organizatorul Concursului judeţean de educaţie religioasă „Micii creştini” pentru preşcolari, ajuns în 2017 la cea de-a VIII-a ediţie.