„Prietenii lui Eminescu”, concurs literar-artistic interjudețean

Evenimente Mai 18, 2017

Pur și simplu, EMINESCU!

Pe 16 ianuarie 2017 s-a desfășurat, în sala de festivităţi a Liceului Tehnologic „Gh. Ruset Roznovanu” Roznov, cea de-a patra ediţie a expoziției și concursului literar-artistic interjudeţean „Prietenii lui Eminescu”. Echipa coordonatoare a proiectului a fost formată din prof. Oana Ilarie, directorul liceului, pr. Iulian Vasile, de la parohia Chintinici- Roznov, prof. înv. primar Alina Vasile. Evenimentul a fost organizat în parteneriat de Liceul Tehnologic Roznov și Parohia Chintinici.

Din inimi de români, din suflete curate, răsună-o rugă caldă către cerul sfânt,/ o doină înfășurată-n lacrimi, adusă lui, stea luminoasă,/ al nostru Eminescu, ROMÂN pe-acest pământ!

„Şcoalele primare nu sunt institute pentru propagarea ştiinţei, ci institute de creştere (educaţiune)...Cititul, scrisul şi socoteala nu sunt ştiinţe, sunt mijloace pentru a-şi fixa memoria şi a ajunge la cunoştinţe. Materia adevărată ce caută a se preda în şcolile primare trebuie să fie educativă. Tocmai acesta e defectul şcoalelor din România, că cele primare cât şi cele secundare îngreuie memoria şi judecata copiilor c-o mulţime de cunoştinţe nefolositoare – nicio programă de studii nu-i aşa încărcată ca cea din România – lăsând caracterul şi sentimentele paragină.” (Mihai Eminescu, „Românul combate ideile emise de noi”, Timpul, 11 octombrie 1878)

Citește alte articole despre: concurs