Dăruirea către aproapele, măsura dragostei smerite

Viața parohiei Ianuarie 14, 2014

Postul Naşterii Domnului e timpul dăruirii noastre către neputincioşi şi bolnavi, al mângâierii cel suferinzi şi întristaţi. Rod al parteneriatului statornic Biserică-Şcoală, proiectul educaţional „Învaţă-te să dăruieşti” organizat de Prof. religie Nuţa Liche alături de Prof. înv. primar Alina Vasile (Liceul Teoretic Roznov) şi Pr. Dr. Iulian Vasile (parohia Chintinici)  s-a desfăşurat cu ocazia sărbătorilor de iarnă la Centrul pentru persoane vârstnice Roznov. Au răspuns cu dragostea lor sinceră elevii clasei a IV-a B şi a VII-a B, care s-au implicat cu multă dăruire, de fiecare dată când s-a desfăşurat această activitate: susţinerea unui concert de colinde şi daruri pentru cei suferinzi. Lacrimile de bucurie ale bolnavilor, amabilitatea personalului medical, dar şi atmosfera sufletească emoţionantă, în care cunoaştem viaţa în latura ei jertfelnică, ne fac să revenim mereu cu drag!

Postul Naşterii Domnului e timpul bucuriei, al dragostei smerite, pentru că fiecare primim şi dăruim. După ce s-au implicat în organizarea serbării de Crăciun la Liceul Teoretic Roznov, copiii şi tinerii din parohia noastră, purtând cu drag costume populare, s-au strâns în jurul bradului şi al Moşului pentru susţinerea unui concert de colinde. Bucuria inocentă a celor mici, emoţiile părinţilor şi bunicilor, lacrimile de dor a celor din străinătate întorşi acasă de Sfintele Sărbători, depănarea amintirilor obiceiurilor şi tradiţiilor de altădată ne dau imboldul de a valorifica mai departe aceste frumoase obiceiuri strămoşeşti statornicite în tradiţia noastră românească!